V Číně byl nalezen zcela nový druh jeskynních lidí
1. 4. 2012
Archeologové objevili ve dvou jeskyních čtyři lidské kostry pravěkých lidí. Fosilie patří dosud neznámému lidu doby kamenné, který vědci prozatím pojmenovali „lidé z jeskyně červených jelenů“ podle místa nálezu. Archeologové se zatím domnívali, že se moderní lidí na své cestě z Afriky v Asii se svými evolučními předky nesetkali. Objev z Číny tuto hypotézu komplikuje. Nyní je jasné, že zde na konci poslední doby ledové žili dosud neznámí, moderně vyhlížející lidé s archaickými rysy. Podle prof. Darrena Curnoea z Univerzity v Novém Jižním Walesu objev koster znamená velké překvapení ohledně dosavadních představ o osídlení v Asii.
Prof. Curnoe a jeho tým má několik teorií o původu těchto lidí. Podle jedné z nich tito pralidé patřili k velmi rané, dosud neznámé migrační vlně homo sapiens, která žila odděleně od jiných populací, dokud nevymřela. Další možností je, že se tento odlišný druh homo sapiens vyvinul odděleně v Asii. Poslední teorie předpokládá, že se jedná o křížence. Více prozradí genetické analýzy, na kterých se nyní pracuje.
Tři ze čtyř koster byly nalezeny v Maludong (Jeskyně červených jelenů) v provincii Jun-nan v roce 1989. Čtvrtá kostra byla vykopána v roce 1979 v jiné jeskyni. Všechny kostry začaly být zkoumány až před několika lety. Lebky a zuby z obou nálezů jsou si velmi podobné a jsou zvláštní směsí archaických a moderních znaků. Tito lidé vůbec nevypadali jako šikmooká rasa, pokud někoho z žijících ras připomínají tak snad australské aborigince.
Až do tohoto objevu nebyly ve východní Asii nalezeny žádné podobné fosilie mladší než 100 tisíc let. Z toho vědci usuzovali, že první vyslanci rodu homo sapiens doputovali do oblasti, kterou evolučními předkové homo sapiens dávno opustili nebo vyhynuli. Nový objev ukazuje, že to tak být nemuselo. V posledních deseti letech byly v Asii objeveny pozůstatky „hobitů“ – homo floresiensis a Denisovanů ze Sibiře. Trpasličí člověk floreský žil v Indonésii na ostrově Flores před 94 000 až 13 000 lety. objeven byl v roce 2003.
Genetická analýza u pozůstatků z Denisovy jeskyně ukázala, že se jedná o jednu větev homo sapiens, která byla pracovně označena jako denisovans/denisované. Asi před 800 000 lety se od vývojové linie vedoucí k modernímu člověku nejprve oddělila větev, zahrnující denisovany a neandertálce. Od ní se denisované oddělili asi před 640 000 lety. Na Sibiři žili ještě před 40 tisíci lety.